Gorenje BPS6737E14X
Brand: Gorenje
Price: €340,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4d7bd49f-0531-4f93-9e6f-0be34fea37c2
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Gorenje Essential
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.71 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Hot Air, Grill, Steam, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Defrost
Temperature Range: max. 300 °C
Connected Load: 3,500 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Pyrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Self-Cleaning, Acoustic Signal, Fast Heat Up / Boost
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front, Removable Door, Triple Glazing
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray
Manufacturer Specific Features: GentleClose, Aqua Clean, ecoClean, Cool Door, Ultra Cool Door, QUCD, Booster, HomeMADE
Safety Features: Overheat Protection, Cooling Fan
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 33.4 kg
Size: Large
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Gorenje Essential |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.71 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Hot Air, Grill, Steam, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Defrost |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Self-Cleaning, Acoustic Signal, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Anti-fingerprint Coating, Telescopic Rails |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front, Removable Door, Triple Glazing |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray |
| Manufacturer Specific Features | GentleClose, Aqua Clean, ecoClean, Cool Door, Ultra Cool Door, QUCD, Booster, HomeMADE |
| Safety Features | Overheat Protection, Cooling Fan |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 33.4 kg |
| Size | Large |
Reviews
Got it super fast! Very happy
Amazing 👌
Fantastic product, really impressed
Wow! Amazing value
Even better than I thought
Exactly what I wanted
Seriously good value
Very happy indeed 👍
Even better than I thought
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.