Gorenje BOSX6737E06BG + ECT43X
Brand: Gorenje
Price: €351,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c14c03d2-b23e-4982-8075-db285dc208ad
Description
Listed on idealo: 2022
Series: Gorenje Essential
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Defrost, Pizza Function, Steam, Hot Air, Hot Air Grill
Temperature Range: max. 300 °C
Grill Power: 2,700 Watt
Connected Load: 3,500 Watt
Cleaning System: Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Rapid Pre-Heating, Fast Heat Up / Boost
Features: Digital Display, Oven Light, Telescopic Rails
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Double Glazed Window, Removable glass
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Baking Tray, Universal Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: GentleClose, AirFry, ecoClean, PerfectGrill, SuperSize, Booster, HomeMADE
Safety Features: Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 28.2 kg
Size: Large
Hob Type: Electric
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Hob Features: Pot Detection, Timer
Types of Burners/Zones: Roaster Zone, Single Zone, Double-Ring Zone
Specifications
| Product Types | Built-in Oven Set, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Series | Gorenje Essential |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Defrost, Pizza Function, Steam, Hot Air, Hot Air Grill |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Grill Power | 2,700 Watt |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Rapid Pre-Heating, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Digital Display, Oven Light, Telescopic Rails |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Double Glazed Window, Removable glass |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Baking Tray, Universal Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | GentleClose, AirFry, ecoClean, PerfectGrill, SuperSize, Booster, HomeMADE |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 28.2 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Electric |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Hob Features | Pot Detection, Timer |
| Types of Burners/Zones | Roaster Zone, Single Zone, Double-Ring Zone |
Reviews
Worth it
Very pleased with this
Top quality, can't complain
Fantastic value
Everything came perfectly packaged
Packaged so carefully, arrived perfect
Best thing I've bought in a while
Great value for money
Quality stuff 💯
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.