Gorenje BOS6737E06B
Brand: Gorenje
Price: €260,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f481e5a1-f644-4609-af79-4369812494dc
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Gorenje Essential
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Grill, Steam, Hot Air Grill, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Top and Bottom Heat, Defrost, Hot Air
Temperature Range: max. 300 °C
Grill Power: 2,500 Watt
Connected Load: 3,500 Watt
Cleaning System: Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Timer/Minute Minder, Rapid Pre-Heating
Features: Digital Display, Oven Light, Telescopic Rails
Controls: Retractable Controls
Door Features: Removable glass, Damped/Soft Close, Double Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Baking Tray, Universal Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: HomeMADE, PerfectGrill, ecoClean
Safety Features: Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 28.2 kg
Size: Large
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Gorenje Essential |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Grill, Steam, Hot Air Grill, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Top and Bottom Heat, Defrost, Hot Air |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Grill Power | 2,500 Watt |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Timer/Minute Minder, Rapid Pre-Heating |
| Features | Digital Display, Oven Light, Telescopic Rails |
| Controls | Retractable Controls |
| Door Features | Removable glass, Damped/Soft Close, Double Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Baking Tray, Universal Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | HomeMADE, PerfectGrill, ecoClean |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 28.2 kg |
| Size | Large |
Reviews
Exceeds expectations
Exactly as the description, cheers!
Thanks for getting it here so quick
Very pleased with this
Fantastic product, really impressed
Fantastic, ordering more!
Best purchase I've made in ages
Great value for money
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.