Gorenje BOS67371CL BOS67371CLI
Brand: Gorenje
Price: €305,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9e95d6fd-63c7-4a4b-a635-fbf7f15d3976
Description
Listed on idealo: 2022
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Fan-assisted Oven, Hot Air, Cooking Levels, Grill, Pizza Function, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Steam, Defrost
Temperature Range: max. 300 °C
Connected Load: 3,500 Watt
Inner Material: Enamel
Functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Delayed Stop, Rapid Pre-Heating
Features: with Clock, Digital Display, Oven Light
Controls: Knobs
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Double Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: GentleClose, Aqua Clean, ecoClean, PerfectGrill, Booster, HomeMADE
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock
Colour: Beige
Design: Rustic
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 28.6 kg
Size: Large
Specifications
| Product Type | Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Fan-assisted Oven, Hot Air, Cooking Levels, Grill, Pizza Function, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Steam, Defrost |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Delayed Stop, Rapid Pre-Heating |
| Features | with Clock, Digital Display, Oven Light |
| Controls | Knobs |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Double Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | GentleClose, Aqua Clean, ecoClean, PerfectGrill, Booster, HomeMADE |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock |
| Colour | Beige |
| Design | Rustic |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 28.6 kg |
| Size | Large |
Reviews
Exactly what I needed. Very happy with this.
cant fault it tbh
Perfect 👍
Love this! 😄
Exactly as the description, cheers!
Top quality
Very pleased with this
Can't find any faults
Arrived safe and sound, very pleased
Highly recommend!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.