Gorenje BO6735E02BKOT
Brand: Gorenje
Price: €215,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 03f08ca1-2f41-4cda-8cca-f9c798759d30
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Methods: Grill, Defrost, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Pizza Function
Temperature Range: max. 300 °C
Connected Load: 2,500 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost
Features: Oven Light, Digital Display
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Removable Door, Double Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Included in Delivery: Grill, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: ecoClean, PerfectGrill, Booster
Safety Features: Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 26 kg
Size: Large
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Methods | Grill, Defrost, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Pizza Function |
| Temperature Range | max. 300 °C |
| Connected Load | 2,500 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Oven Light, Digital Display |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Removable Door, Double Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | ecoClean, PerfectGrill, Booster |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 26 kg |
| Size | Large |
Reviews
10 out of 10
Top quality
Spot on mate, spot on
Highly recommend!
Perfect.
Spot on
Perfect!
Fast delivery, product is solid
Great value for money
Such good value... impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.