Gorenje BLACK SET 4 (BCX6737E05BG + ECD634X)
Brand: Gorenje
Price: €397,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8f00c96e-f5af-4e97-a7ff-6bb4e256b980
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Capacity: 77 Litre
Oven function: Self-Cleaning
Size: Large
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Clock, with Telescopic Rails, Display
Displays: Digital Clock, Digital Display, Temperature Indicator
Manufacturer Specific Features: GentleClose, ecoClean
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Integrated Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Capacity | 77 Litre |
| Oven function | Self-Cleaning |
| Size | Large |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Clock, with Telescopic Rails, Display |
| Displays | Digital Clock, Digital Display, Temperature Indicator |
| Manufacturer Specific Features | GentleClose, ecoClean |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Top stuff!
Got exactly what I needed, very pleased
Excellent stuff
Really impressed, no complaints
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.