Gorenje BCSB737OTX
Brand: Gorenje
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9a346435-d941-48a6-8227-870ecb9ec098
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktop: without Frame
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Hob Height: 9.2 cm
Hob Width: 60 cm
Hob Depth: 52 cm
Capacity: 77 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up
Size: Large
Number of Heating Modes: 12
Heating Methods: Steam, Dough Proving, Warming Function, Gratin, Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Top Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function
Oven operating element: Retractable controls
Connected Load: 3,500 Watt
Safety Features: Child Lock
Features: with Telescopic Rails, with Clock, Display
Extraction System: 1-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Oven Door, Drop-Down Door
Included in Delivery: Baking Tray, Grill, Dripping Pan
Manufacturer Specific Features: ecoClean, GentleClose
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 34 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Built-in Oven and Hob Set, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktop | without Frame |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Hob Height | 9.2 cm |
| Hob Width | 60 cm |
| Hob Depth | 52 cm |
| Capacity | 77 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 12 |
| Heating Methods | Steam, Dough Proving, Warming Function, Gratin, Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Top Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Safety Features | Child Lock |
| Features | with Telescopic Rails, with Clock, Display |
| Extraction System | 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Oven Door, Drop-Down Door |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill, Dripping Pan |
| Manufacturer Specific Features | ecoClean, GentleClose |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 34 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Exactly as the description, cheers!
Fantastic value
Love this! 😄
10/10 would buy again
Seriously good value
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exactly what I needed. Very happy with this.
Exceeds expectations
Spot on mate, spot on
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.