Gorenje BC6715E02WK + ECD643BX
Brand: Gorenje
Price: €352,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e86e5bbc-0b75-4656-afd2-e248db0b0574
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: with Frame, Surface-mounted Installation
Capacity: 77 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Grill, Defrost, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function
Temperature Regulation: max. 300 °C
Safety Features: Cooling Fan, Residual Heat Indicators
Features: with Anti-fingerprint Coating, with Oven Light
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Door Features: Glass Oven Door, Drop-Down Door, Removable Door, Double Glazed Window
Included in Delivery: Dripping Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: SuperSize, HomeMADE, ecoClean, Aqua Clean
Colour: White
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 26.2 kg
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Built-in Oven and Hob Set, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | with Frame, Surface-mounted Installation |
| Capacity | 77 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Grill, Defrost, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function |
| Temperature Regulation | max. 300 °C |
| Safety Features | Cooling Fan, Residual Heat Indicators |
| Features | with Anti-fingerprint Coating, with Oven Light |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Glass Oven Door, Drop-Down Door, Removable Door, Double Glazed Window |
| Included in Delivery | Dripping Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | SuperSize, HomeMADE, ecoClean, Aqua Clean |
| Colour | White |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 26.2 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
Exactly as the description, cheers!
Exactly what I wanted
Does the job
Brilliant, no complaints at all
Works great, super happy!
Very happy indeed 👍
100% would recommend
Ordering more for friends
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Does exactly what it should
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.