Gorenje BC6715E02WK
Brand: Gorenje
Price: €285,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ac039cf8-f3cf-4ea4-a20d-6f331f5397a1
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.82 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Capacity: 77 Litre
Cleaning System: Catalytic Back Panel
Size: Large
Heating Methods: Grill, Defrost, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function
Inner Material: Easy Clean Enamel
Connected Load: 9,500 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Oven Light
Extraction System: Oven Rack Positions
Door Features: Drop-Down Door, Removable Door, Glass Oven Door, Double Glazed Window
Included in Delivery: Baking Tray, Grill, Dripping Pan
Colour: White
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Weight: 30 kg
Oven Type: Electric
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Integrated Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.82 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Capacity | 77 Litre |
| Cleaning System | Catalytic Back Panel |
| Size | Large |
| Heating Methods | Grill, Defrost, Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Connected Load | 9,500 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Oven Light |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Door Features | Drop-Down Door, Removable Door, Glass Oven Door, Double Glazed Window |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill, Dripping Pan |
| Colour | White |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Weight | 30 kg |
| Oven Type | Electric |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Does exactly what it should
Fantastic, ordering more!
Fast delivery, product is solid
Every penny well spent
Highly recommend!
Quality stuff 💯
Top stuff!
Fast delivery, product is solid
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.