Gorenje 9561013385-0
Brand: Gorenje
Price: €673,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f19d5dd0-f3b3-4379-8de3-7a56bcaf07f0
Description
Listed on idealo: 2024
Colours: Silver, Grey
Design: Freestanding
Climate Class: SN-ST
Energy Rating: A
Annual Energy Consumption: 109 kWh/Year
Noise Level (dB): 35 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 336 Litre
Fridge Capacity: 238 Litre
Freezer Capacity: 98 Litre
Storage Time (Power Failure): 15 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free
Safety Features: Open Door Alarm
Interior Features: Temperature Indicator, With Freezer Compartment, Big Box, Egg Tray, Shelves
Additional Feature: Adjustable Feet
Functions: Fast Cooling, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section
Displays: LED Display, Digital Temperature Display
Lighting: LED
Height: 201.7 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57.9 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge
Material: Steel Sheet
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use
Household Size: For Families
Specifications
| Product Types | Fridge Freezer, Upright Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Colours | Silver, Grey |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | SN-ST |
| Energy Rating | A |
| Annual Energy Consumption | 109 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 35 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 336 Litre |
| Fridge Capacity | 238 Litre |
| Freezer Capacity | 98 Litre |
| Storage Time (Power Failure) | 15 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free |
| Safety Features | Open Door Alarm |
| Interior Features | Temperature Indicator, With Freezer Compartment, Big Box, Egg Tray, Shelves |
| Additional Feature | Adjustable Feet |
| Functions | Fast Cooling, Fast Freeze, Automatic Defrost in Fridge Section |
| Displays | LED Display, Digital Temperature Display |
| Lighting | LED |
| Height | 201.7 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57.9 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge |
| Material | Steel Sheet |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use |
| Household Size | For Families |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Brilliant, no complaints at all
Got exactly what I needed, very pleased
Top quality stuff, will order again
Super satisfied 😊
Really impressed, no complaints
Arrived safe and sound, very pleased
Amazing quality for the price!
Quality is top tier
Does the job perfectly... will be ordering more
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.