Gorenje 14162306-0
Brand: Gorenje
Price: €499,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9f3c5343-c964-4d92-a536-27224b9d8768
Description
Listed on idealo: 2025
Colours: Silver, Grey
Design: Freestanding
Climate Class: N
Energy Rating: C
Annual Energy Consumption: 182 kWh/Year
Noise Level (dB): 34 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: B
Total Capacity: 413 Litre
Fridge Capacity: 283 Litre
Freezer Capacity: 130 Litre
Freezing Capacity in 24h: 13 kg
Storage Time (Power Failure): 18 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Cooling System: Frost Free
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: Temperature Indicator, With Freezer Compartment
Display: LED Display
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: Total NoFrost, SlotIN-System, ConnectLife
Height: 203 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 65.8 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge
Material: Glass
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Specifications
| Product Types | Upright Fridge, Fridge Freezer |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colours | Silver, Grey |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | N |
| Energy Rating | C |
| Annual Energy Consumption | 182 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 34 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | B |
| Total Capacity | 413 Litre |
| Fridge Capacity | 283 Litre |
| Freezer Capacity | 130 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 13 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 18 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Cooling System | Frost Free |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | Temperature Indicator, With Freezer Compartment |
| Display | LED Display |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | Total NoFrost, SlotIN-System, ConnectLife |
| Height | 203 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 65.8 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge |
| Material | Glass |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
Reviews
Great value for money. Will definitely be buying again.
Five stars
Second purchase already! Love it
Perfect!
Thanks for getting it here so quick
cant fault it tbh
Exactly as the description, cheers!
Exactly what I wanted
Can't find any faults
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.