Bosch HND211GR62 ( HEF010BR1+NKN64RGA2E)
Brand: Bosch
Price: €476,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: df8dcc1e-40a1-4dfa-8f0c-f4e1082d2970
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.79 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: with Frame, Surface-mounted Installation
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Capacity: 66 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco, Fan-assisted Grill
Temperature Regulation: 50 - 270 °C
Connected Load: 11,100 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Oven Light, Display
Extraction System: Telescopic Pull-out upgradeable
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door
Manufacturer Specific Features: LED Display, 3D Hot Air
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60.4 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Types | Built-in Oven and Hob Set, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.79 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | with Frame, Surface-mounted Installation |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Capacity | 66 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco, Fan-assisted Grill |
| Temperature Regulation | 50 - 270 °C |
| Connected Load | 11,100 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Oven Light, Display |
| Extraction System | Telescopic Pull-out upgradeable |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door |
| Manufacturer Specific Features | LED Display, 3D Hot Air |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60.4 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Can't find any faults
Does exactly what it should
Brilliant, no complaints at all
Amazing value!
Perfect! Exactly what I needed
Super satisfied 😊
Great value for money
Excellent stuff
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.