Bosch HMG776NB1
Brand: Bosch
Price: €1.124,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e8050fdd-74ef-4bae-83ff-d6e4bea1afc9
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Bosch Series 8
Capacity: 67 Litre
Heating Type: 20
Heating Methods: Microwave, Preheating, Hot Air, Hot Air Eco, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Defrost, Warming Function
Temperature Range: 30 - 300 °C
Microwave Power: 800 Watt
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Temperature Suggestions
Features: with Clock, Oven Light, Meat Probe, Start Button, Telescopic Rails
Controls: Touch Control, Dial
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: HomeConnect, Booster, Bosch Assist
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan, Door Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 42.7 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Bosch Series 8 |
| Capacity | 67 Litre |
| Heating Type | 20 |
| Heating Methods | Microwave, Preheating, Hot Air, Hot Air Eco, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Pizza Function, Bottom Heat, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Defrost, Warming Function |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Microwave Power | 800 Watt |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Temperature Suggestions |
| Features | with Clock, Oven Light, Meat Probe, Start Button, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control, Dial |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | HomeConnect, Booster, Bosch Assist |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan, Door Lock, Safety Switch-Off, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 42.7 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Voice Assist |
Reviews
Fantastic quality, unbeatable price!
Perfect.
Great value for money
Arrived safe and sound, very pleased
Wow! Amazing value
Brilliant!!!
Top quality
Does the job
Can't find any faults
Ordering more for friends
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.