Bosch HKS79U2 HKS79U250
Brand: Bosch
Price: €808,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d5699797-a30b-4237-bfb1-da8ecad2e37f
Description
Series: Bosch Serie 6
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.93 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.77 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Capacity: 63 Litre
Cleaning System: Pyrolytic
Oven functions: Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up
Size: Medium
Heating Methods: Delicates Function (Bread/Yoghurt), Full-Width Grill, Low Temperature Cooking, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Pizza Function
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 30 - 300 °C
Safety Features: Safety Switch-Off, Child Lock, Residual Heat Indicators
Features: with Telescopic Rails, with Clock
Extraction System: 3-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Cool Front
Included in Delivery: Baking Tray, Grill, Dripping Pan
Colours: Silver, Grey
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 60 cm
Oven Type: Electric
Number of Burners/Zones: 4
Number of Ovens: 1
Assembly Type: Free Standing
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Type | Freestanding Cooker |
|---|---|
| Series | Bosch Serie 6 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.93 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.77 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Capacity | 63 Litre |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Oven functions | Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up |
| Size | Medium |
| Heating Methods | Delicates Function (Bread/Yoghurt), Full-Width Grill, Low Temperature Cooking, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Pizza Function |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 30 - 300 °C |
| Safety Features | Safety Switch-Off, Child Lock, Residual Heat Indicators |
| Features | with Telescopic Rails, with Clock |
| Extraction System | 3-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Cool Front |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill, Dripping Pan |
| Colours | Silver, Grey |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Oven Type | Electric |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Number of Ovens | 1 |
| Assembly Type | Free Standing |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Very pleased with this
Top quality
Just brilliant
Quality is excellent. Worth every penny
Quality is excellent. Worth every penny
Very happy indeed 👍
Got exactly what I needed, very pleased
😍 Love it
Wow! Amazing value
Amazing 👌
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.