Bosch HKS79R220
Brand: Bosch
Price: €900,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5638da43-f5df-4c07-b32e-cd1db7e7e468
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.93 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.77 kWh
Capacity: 63 Litre
Cleaning System: Pyrolytic
Oven function: Rapid Pre-Heating
Size: Medium
Number of Heating Modes: 8
Heating Methods: Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Grill, Bottom Heat, Pizza Function
Safety Features: Child Lock
Door Features: Glass Inner Door
Colour: White
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 60 cm
Oven Type: Electric
Number of Burners/Zones: 4
Specifications
| Product Type | Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.93 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.77 kWh |
| Capacity | 63 Litre |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Oven function | Rapid Pre-Heating |
| Size | Medium |
| Number of Heating Modes | 8 |
| Heating Methods | Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Grill, Bottom Heat, Pizza Function |
| Safety Features | Child Lock |
| Door Features | Glass Inner Door |
| Colour | White |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Oven Type | Electric |
| Number of Burners/Zones | 4 |
Reviews
cant fault it tbh
Works great, good price
Amazing service and product 👍
Arrived super quickly and works great 😊
Absolutely worth it
Amazing value!
Spot on mate, spot on
Really impressed, no complaints
Top stuff!
Exactly what I was looking for
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.