Bosch HKR39C250
Brand: Bosch
Price: €535,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ec57842a-30b5-4dbe-b972-7d058a1ef8f1
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.79 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Capacity: 66 Litre
Oven function: Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat
Oven operating element: Retractable controls
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 10,900 Watt
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators
Features: with Clock, with Oven Light, with Telescopic Rails
Extraction System: 2-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Glass Inner Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Grill, Dripping Pan
Height: 85 cm
Width: 60 cm
Depth: 60 cm
Hob Type: Electric Hob
Oven Type: Electric
Number of Burners/Zones: 4
Number of Ovens: 1
Assembly Type: Free Standing
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Freestanding Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.79 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Capacity | 66 Litre |
| Oven function | Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Pizza Function, Bottom Heat |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 10,900 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators |
| Features | with Clock, with Oven Light, with Telescopic Rails |
| Extraction System | 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Glass Inner Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Grill, Dripping Pan |
| Height | 85 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Oven Type | Electric |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Number of Ovens | 1 |
| Assembly Type | Free Standing |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Honestly fantastic
Works great, super happy!
Amazing service and product 👍
Just as advertised, very reliable
Works like a charm ✨
Spot on mate, spot on
Wow! Amazing value
Speedy delivery, impeccable condition
Ordering more for friends
Arrived super quickly and works great 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.