Bosch HEG578BB4
Brand: Bosch
Price: €671,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 080ab65c-01b1-4560-9dee-56e98e25fdab
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Capacity: 71 Litre
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Oven functions: Self-Cleaning, Auto Programmes
Size: Large
Number of Heating Modes: 10
Heating Methods: Full-Width Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Defrost, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat
Oven operating element: Manual Dial
Temperature Regulation: 30 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Features: Display, with Clock
Extraction Systems: Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door, Damped
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air, Pyrolytic, Auto Pilot, LCD Display
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 37.3 kg
Assembly Type: Built-In
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Oven functions | Self-Cleaning, Auto Programmes |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 10 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Defrost, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Temperature Regulation | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Features | Display, with Clock |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door, Damped |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air, Pyrolytic, Auto Pilot, LCD Display |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 37.3 kg |
| Assembly Type | Built-In |
Reviews
Very pleased with this
Even better than I thought
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.