Bosch HEG517BB4
Brand: Bosch
Price: €584,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9b9160de-2659-40a4-9841-d3bb3cc6c313
Description
Series: Bosch Serie 6
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Capacity: 71 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven functions: Self-Cleaning, Heat Up Control, Fast Heat Up, Auto Programmes
Size: Large
Number of Heating Modes: 7
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat
Number of Programmes: 10
Oven operating elements: Manual Dial, Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,200 Watt
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock, Residual Heat Indicators
Features: Display, with Clock, with Oven Light
Extraction Systems: Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable
Number of Shelves: 5
Door Features: Drop-Down Door, Glass Inner Door, Damped, Cool Front, Triple Glazing
Displays: Digital Clock, Temperature Indicator
Included in Delivery: Combination Grill, Grill
Manufacturer Specific Features: Auto Pilot, LCD Display, Hydrolytic, 3D Hot Air
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 33.1 kg
Assembly Type: Built-In
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker |
|---|---|
| Series | Bosch Serie 6 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven functions | Self-Cleaning, Heat Up Control, Fast Heat Up, Auto Programmes |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 7 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco, Pizza Function, Bottom Heat |
| Number of Programmes | 10 |
| Oven operating elements | Manual Dial, Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,200 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock, Residual Heat Indicators |
| Features | Display, with Clock, with Oven Light |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Drop-Down Door, Glass Inner Door, Damped, Cool Front, Triple Glazing |
| Displays | Digital Clock, Temperature Indicator |
| Included in Delivery | Combination Grill, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Auto Pilot, LCD Display, Hydrolytic, 3D Hot Air |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 33.1 kg |
| Assembly Type | Built-In |
Reviews
😍 Love it
Just as advertised, very reliable
Top quality
Can't find any faults
Quality stuff 💯
Fast delivery, excellent item
Arrived well packaged, very pleased
Exactly as the description, cheers!
Seriously good value
Love how well made this is. Already recommended to my family.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.