Bosch HEF113BS1
Brand: Bosch
Price: €388,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7137757c-3602-4c59-a477-b5bb2cfa1b24
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.79 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Capacity: 66 Litre
Oven functions: Auto Programmes, Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Fan-assisted Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco, Full-Width Grill
Oven operating element: Retractable controls
Temperature Regulation: 50 - 270 °C
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock
Features: with Clock, Display, with Rotisserie
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door
Display: Digital Clock
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.79 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Capacity | 66 Litre |
| Oven functions | Auto Programmes, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Fan-assisted Grill, Hot Air, Top and Bottom Heat, Hot Air Eco, Full-Width Grill |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Temperature Regulation | 50 - 270 °C |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock |
| Features | with Clock, Display, with Rotisserie |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door |
| Display | Digital Clock |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Couldn't fault it
Spot on
Quality is excellent. Worth every penny
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Works great, super happy!
Quality stuff 💯
Arrived well packaged, very pleased
Does the job
Spot on
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.