Bosch HEF010BA1
Brand: Bosch
Price: €371,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 79ddf6b6-0844-426c-a1f9-bf05d7e65738
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.98 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.79 kWh
Capacity: 66 Litre
Oven functions: Heat Up Control, Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Full-Width Grill, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,100 Watt
Safety Features: Cooling Fan, Residual Heat Indicators
Features: with Integrated Burner Controls, with Oven Light, Display
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door, Triple Glazing
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: 3D Hot Air
Colour: Black
Design: Stainless Surface
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 5.5 cm
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Number of Ovens: 1
Assembly Type: Built-In
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.98 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.79 kWh |
| Capacity | 66 Litre |
| Oven functions | Heat Up Control, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,100 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan, Residual Heat Indicators |
| Features | with Integrated Burner Controls, with Oven Light, Display |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door, Triple Glazing |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | 3D Hot Air |
| Colour | Black |
| Design | Stainless Surface |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 5.5 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Number of Ovens | 1 |
| Assembly Type | Built-In |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Perfect!
Just as advertised, very reliable
Amazing 👌
No issues whatsoever
Arrived well packaged, very pleased
Speedy delivery, impeccable condition
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.