Bosch HEA533BS2
Brand: Bosch
Price: €659,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 147470ef-76ff-4901-86ef-a94b2bb84340
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.97 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Capacity: 71 Litre
Cleaning System: Catalytic Back Panel
Oven functions: Heat Up Control, Fast Heat Up
Size: Large
Number of Heating Modes: 5
Heating Methods: Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill, Hot Air Eco
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 11,200 Watt
Safety Features: Cooling Fan, Child Lock
Features: with Clock, with Oven Light
Door Features: Glass Inner Door, Drop-Down Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 54.8 cm
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Type | Integrated Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.97 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning System | Catalytic Back Panel |
| Oven functions | Heat Up Control, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 5 |
| Heating Methods | Hot Air, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Grill, Full-Width Grill, Hot Air Eco |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 11,200 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan, Child Lock |
| Features | with Clock, with Oven Light |
| Door Features | Glass Inner Door, Drop-Down Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 54.8 cm |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Fantastic product, really impressed
Better than expected tbh
Second purchase already! Love it
Packaged so carefully, arrived perfect
Definitely worth the money
Second purchase already! Love it
10 out of 10
Excellent stuff
Really good value for the price
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.