Bosch HEA171BS3
Brand: Bosch
Price: €657,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 16541655-251c-4439-81a0-e3c0a820a1ff
Description
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.94 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Capacity: 71 Litre
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Oven functions: Self-Cleaning, Auto Programmes
Size: Large
Number of Heating Modes: 5
Heating Methods: Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco
Number of Programmes: 10
Temperature Regulation: 30 - 275 °C
Connected Load: 11,400 Watt
Safety Features: Child Lock, Cooling Fan, Safety Lock
Features: with Oven Light, with Clock
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Door Features: Glass Inner Door
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: Pyrolytic, Auto Pilot, 3D Hot Air
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Weight: 34.8 kg
Assembly Type: Built-In
Functions: Self-Cleaning, External Steam Generator, Auto Programmes
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.94 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Oven functions | Self-Cleaning, Auto Programmes |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 5 |
| Heating Methods | Full-Width Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Fan-assisted Grill, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 10 |
| Temperature Regulation | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 11,400 Watt |
| Safety Features | Child Lock, Cooling Fan, Safety Lock |
| Features | with Oven Light, with Clock |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Door Features | Glass Inner Door |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | Pyrolytic, Auto Pilot, 3D Hot Air |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Weight | 34.8 kg |
| Assembly Type | Built-In |
| Functions | Self-Cleaning, External Steam Generator, Auto Programmes |
Reviews
Very pleased with this
Love how well made this is. Already recommended to my family.
😍 Love it
Fantastic quality, unbeatable price!
Got exactly what I needed, very pleased
⭐⭐⭐⭐⭐
Perfect!
No issues whatsoever
Very pleased with this
Perfect 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.