Bosch HBS271BB0
Brand: Bosch
Price: €494,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d1efb2b1-da85-475e-b629-2effd288fc6d
Description
Listed on idealo: 2023
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.81 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 5
Heating Methods: Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Full-Width Grill, Hot Air Eco
Number of Programmes: 10
Temperature Range: 30 - 275 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Pyrolytic, Hydrolytic
Inner Material: Enamel
Functions: Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Temperature Suggestions
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Start Button
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Glass Inner Door, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Combination Grill, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: TouchControl, Auto Pilot, Booster, 3D Hot Air
Safety Features: Door Lock, Safety Switch-Off, Cooling Fan, Child Lock
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Size: Large
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.81 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 5 |
| Heating Methods | Fan-assisted Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air, Full-Width Grill, Hot Air Eco |
| Number of Programmes | 10 |
| Temperature Range | 30 - 275 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Pyrolytic, Hydrolytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Temperature Suggestions |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Start Button |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Glass Inner Door, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Combination Grill, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | TouchControl, Auto Pilot, Booster, 3D Hot Air |
| Safety Features | Door Lock, Safety Switch-Off, Cooling Fan, Child Lock |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Size | Large |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Does exactly what it should
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
Such good value... impressed
Spot on
Very pleased with this
Wow! Amazing value
😍 Love it
Can't find any faults
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.