Bosch HBG974LB1
Brand: Bosch
Price: €1.064,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d0c5cf91-43b4-4cf9-b04e-b94b5e0b4ac5
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.87 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 14
Heating Methods: Defrost, No Spin Function, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Hot Air, Hot Air Eco, Air Fry, Top and Bottom Heat, Pizza Function, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Warming Function
Temperature Range: 30 - 300 °C
Connected Load: 3,600 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Pyrolytic
Functions: Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning
Features: Digital Display, Oven Light, Meat Probe, Start Button, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 5
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan
Safety Features: Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 59.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 38.7 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled, Remote Diagnostics, Remote Monitoring/Control, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.87 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 14 |
| Heating Methods | Defrost, No Spin Function, Full-Width Grill, Centre Surface Grill, Hot Air, Hot Air Eco, Air Fry, Top and Bottom Heat, Pizza Function, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Fan-assisted Grill, Bottom Heat, Warming Function |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Connected Load | 3,600 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Pyrolytic |
| Functions | Rapid Pre-Heating, Self-Cleaning |
| Features | Digital Display, Oven Light, Meat Probe, Start Button, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 5 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Baking Tray, Combination Grill, Universal Pan |
| Safety Features | Child Lock, Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Door Contact Switch, Door Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 59.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 38.7 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled, Remote Diagnostics, Remote Monitoring/Control, Voice Assist |
Reviews
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Does the job perfectly... will be ordering more
Perfect! Exactly what I needed
Better than expected tbh
Couldn't fault it
Works great, good price
Amazing value!
Quality is top tier
10 out of 10
Thanks for getting it here so quick
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.