Bosch DRC97AQ50
Brand: Bosch
Price: €834,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b7e4e619-0082-46d4-ace9-5fbad597a34b
Description
Power Types: Recirculation, Extraction
Colour: Black
Series: Bosch Serie 6
Functions: Dimmer Function, WiFi Enabled, Perimeter Extraction, Delayed Stop
Features: LED, Grease Filter Saturation Indicator, Diswasher-Safe Grease Filter, Double Intake Fan
Controls: Remote Control
Annual Energy Consumption: 32 kWh/Year
Noise Emission: 56 dB
Lighting: LED
Lamp Power: 4 x 3 Watt
Energy Rating: A
Fan Efficiency Class: A
Energy Efficiency Class for Lighting: A
Grease Filter Efficiency Class: E
Width: 90 cm
Depth: 50 cm
Flue Size: 150 mm
Manufacturer Specific Features: EcoSilence Drive, SoftLight
Follow-up Time: 10 Min.
Number of Filters: 1
Grease Filter Material: Metal
Odour Filter: Carbon Filter
Control System: Electronic Controls
Engine Type: Brushless Motor
Warning: Delivery may or may not include active carbon filter.
Connected Load: 160 Watt
Minimum Distance to Electric Hob: 60 cm
Minimum Distance to Gas Hob: 65 cm
Noise Level: Normal
Max. Extraction Rate Normal Use: 450 m³/h
Extraction Rate Intensive: 760 m³/h
Max. Recirculation Rate: 420 m³/h
Recirculation Rate Intensive: 560 m³/h
Blow Settings: 5
Material: Metal
Max. Noise Level Normal Use: 56 dB
Colour Temperature: 3500 K
Strength Of Illumination: 659 lux
Specifications
| Product Type | Ceiling Hood |
|---|---|
| Power Types | Recirculation, Extraction |
| Colour | Black |
| Series | Bosch Serie 6 |
| Functions | Dimmer Function, WiFi Enabled, Perimeter Extraction, Delayed Stop |
| Features | LED, Grease Filter Saturation Indicator, Diswasher-Safe Grease Filter, Double Intake Fan |
| Controls | Remote Control |
| Annual Energy Consumption | 32 kWh/Year |
| Noise Emission | 56 dB |
| Lighting | LED |
| Lamp Power | 4 x 3 Watt |
| Energy Rating | A |
| Fan Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class for Lighting | A |
| Grease Filter Efficiency Class | E |
| Width | 90 cm |
| Depth | 50 cm |
| Flue Size | 150 mm |
| Manufacturer Specific Features | EcoSilence Drive, SoftLight |
| Follow-up Time | 10 Min. |
| Number of Filters | 1 |
| Grease Filter Material | Metal |
| Odour Filter | Carbon Filter |
| Control System | Electronic Controls |
| Engine Type | Brushless Motor |
| Warning | Delivery may or may not include active carbon filter. |
| Connected Load | 160 Watt |
| Minimum Distance to Electric Hob | 60 cm |
| Minimum Distance to Gas Hob | 65 cm |
| Noise Level | Normal |
| Max. Extraction Rate Normal Use | 450 m³/h |
| Extraction Rate Intensive | 760 m³/h |
| Max. Recirculation Rate | 420 m³/h |
| Recirculation Rate Intensive | 560 m³/h |
| Blow Settings | 5 |
| Material | Metal |
| Max. Noise Level Normal Use | 56 dB |
| Colour Temperature | 3500 K |
| Strength Of Illumination | 659 lux |
Reviews
Absolutely worth it
Works like a charm ✨
Perfect! 10/10 ⭐
Works great, super happy!
Can't fault it, great price too
Just as advertised, very reliable
Really good value for the price
Speedy delivery, impeccable condition
Got it super fast! Very happy
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.