Bosch CSG7361B1
Brand: Bosch
Price: €948,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b9abb78d-bc4c-4ee0-8e70-d7fe9e6c7b49
Description
Listed on idealo: 2023
Series: Bosch Series 8
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.73 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.61 kWh
Capacity: 47 Litre
Heating Type: 21
Heating Methods: Steam, Preheating, Full-Width Grill, Cooking Levels, Hot Air Eco, Defrost, Hot Air, Fan-assisted Grill, Air Fry, Pizza Function, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration
Temperature Range: 30 - 250 °C
Connected Load: 3,300 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning Systems: Hydrolytic, Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Electronic Temperature Regulation, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Temperature Suggestions
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Water Tank, Start Button
Controls: Touch Control, Dial
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Cool Front, Triple Glazing, Glass Inner Door
Extraction System: Oven Rack Positions
Number of Shelves: 3
Plug: Power Cable
Display Type: Coloured TFT Display
Included in Delivery: Universal Pan, Grill, 3 x Steam Containers
Manufacturer Specific Features: TouchControl, AirFry, HomeConnect, 4D Hot Air, ecoClean, Booster, Bosch Assist, SoftClose, SoftOpen
Safety Features: Cooling Fan, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch, Safety Switch-Off, Child Lock
Colour: Black
Height: 45.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 45.5 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 36.9 kg
Size: Medium
Smart Home: Remote Monitoring/Control, WiFi Enabled, Control via Smartphone, Voice Assist
Specifications
| Product Types | Compact Oven, Built in Oven, Steam Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Series | Bosch Series 8 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.73 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.61 kWh |
| Capacity | 47 Litre |
| Heating Type | 21 |
| Heating Methods | Steam, Preheating, Full-Width Grill, Cooking Levels, Hot Air Eco, Defrost, Hot Air, Fan-assisted Grill, Air Fry, Pizza Function, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Top and Bottom Heat, Centre Surface Grill, Warming Function, Regeneration |
| Temperature Range | 30 - 250 °C |
| Connected Load | 3,300 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning Systems | Hydrolytic, Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Electronic Temperature Regulation, External Steam Generator, Fast Heat Up / Boost, Heat Up Control, Temperature Suggestions |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Water Tank, Start Button |
| Controls | Touch Control, Dial |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Cool Front, Triple Glazing, Glass Inner Door |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Number of Shelves | 3 |
| Plug | Power Cable |
| Display Type | Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Grill, 3 x Steam Containers |
| Manufacturer Specific Features | TouchControl, AirFry, HomeConnect, 4D Hot Air, ecoClean, Booster, Bosch Assist, SoftClose, SoftOpen |
| Safety Features | Cooling Fan, Residual Heat Indicators, Door Contact Switch, Safety Switch-Off, Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 45.5 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 36.9 kg |
| Size | Medium |
| Smart Home | Remote Monitoring/Control, WiFi Enabled, Control via Smartphone, Voice Assist |
Reviews
10 out of 10
Came super fast and works great
Exactly what I wanted
Better than expected tbh
Best thing I've bought in a while
Better than expected tbh
Best thing I've bought in a while
Absolutely brilliant!
Better than expected tbh
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.