Bosch CSG656R 7 CSG656RB7 black
Brand: Bosch
Price: €1.349,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 66530cea-9256-45e0-ab9c-15bfb4140a86
Description
Listed on idealo: 2018
Series: Bosch Series 8
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.73 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.61 kWh
Capacity: 47 Litre
Heating Type: 14
Heating Methods: Defrost, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Grill, Hot Air, Full-Width Grill, Pizza Function, Fan-assisted Oven, Centre Surface Grill, Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Hot Air Eco, Cooking Levels, Warming Function, Regeneration, Preheating, Dehydrate, Steam, Fan-assisted Grill, Low Temperature Cooking, Bottom Heat
Temperature Range: 30 - 250 °C
Cleaning Systems: Descaling Programme, Partial Catalytic
Inner Material: Enamel
Functions: Drying Function, Boiling Point Calibiration, Heat Up Control, Sabbath Function, Cooking Assistant, External Steam Generator, Temperature Suggestions, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost
Features: Telescopic Rails, Meat Probe, Sensor, Oven Light, Digital Display, with Clock, Stainless Steel Fan Propeller, Start Button, Information Button, Water Tank
Controls: Dial
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Glass Inner Door, Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: Oven Rack Positions
Display Type: Plain Text Display, Coloured TFT Display
Included in Delivery: Universal Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: SoftOpen, Booster, HomeConnect, ecoClean, 4D Hot Air, PerfectRoast, PerfectBake, SoftClose, Bosch Assist
Safety Features: Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Child Lock, Door Contact Switch, Cooling Fan
Colour: Black
Height: 45.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 54.8 cm
Build-in Height: 45.5 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Size: Medium
Hob Type: Without
Type of Burners/Zones: Roaster Zone
Smart Home: WiFi Enabled
Display Status: Water Level Indicator
Water Tank: 1 Litre
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven, Compact Oven, Steam Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2018 |
| Series | Bosch Series 8 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.73 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.61 kWh |
| Capacity | 47 Litre |
| Heating Type | 14 |
| Heating Methods | Defrost, Delicates Function (Bread/Yoghurt), Grill, Hot Air, Full-Width Grill, Pizza Function, Fan-assisted Oven, Centre Surface Grill, Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Hot Air Eco, Cooking Levels, Warming Function, Regeneration, Preheating, Dehydrate, Steam, Fan-assisted Grill, Low Temperature Cooking, Bottom Heat |
| Temperature Range | 30 - 250 °C |
| Cleaning Systems | Descaling Programme, Partial Catalytic |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Drying Function, Boiling Point Calibiration, Heat Up Control, Sabbath Function, Cooking Assistant, External Steam Generator, Temperature Suggestions, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Telescopic Rails, Meat Probe, Sensor, Oven Light, Digital Display, with Clock, Stainless Steel Fan Propeller, Start Button, Information Button, Water Tank |
| Controls | Dial |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Glass Inner Door, Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | Oven Rack Positions |
| Display Type | Plain Text Display, Coloured TFT Display |
| Included in Delivery | Universal Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | SoftOpen, Booster, HomeConnect, ecoClean, 4D Hot Air, PerfectRoast, PerfectBake, SoftClose, Bosch Assist |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Safety Switch-Off, Child Lock, Door Contact Switch, Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 45.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 54.8 cm |
| Build-in Height | 45.5 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Size | Medium |
| Hob Type | Without |
| Type of Burners/Zones | Roaster Zone |
| Smart Home | WiFi Enabled |
| Display Status | Water Level Indicator |
| Water Tank | 1 Litre |
Reviews
Brilliant!!!
Exactly what I was looking for
Does exactly what it should
Such good value... impressed
Amazing 👌
Very happy indeed 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.