Bosch CMA583MS0
Brand: Bosch
Price: €485,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 930d2a66-5fde-4e37-92e8-27983ac1a421
Description
Listed on idealo: 2017
Series: Bosch Series 4
Capacity: 44 Litre
Heating Methods: Defrost, Grill, Full-Width Grill, Fan-assisted Oven, Hot Air, Microwave, Fan-assisted Grill, Pizza Function
Number of Programmes: 15
Temperature Range: 40 - 230 °C
Grill Power: 1,750 Watt
Microwave Power: 900 Watt
Connected Load: 3,350 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Inner Material: Steel
Functions: Auto Weight Programmes, Auto Programmes, Fast Heat Up / Boost, Recommended Cooking Temperatures
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Stainless Steel Fan Propeller, Start Button
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Hinging: Bottom
Display Type: LED Display
Included in Delivery: 2 Grill Racks
Manufacturer Specific Features: Auto Pilot, TouchControl, Booster
Safety Features: Safety Switch-Off, Child Lock, Door Contact Switch, Cooling Fan
Colours: Black, Silver
Height: 45.4 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 57 cm
Weight: 35 kg
Size: Medium
Length of Cable: 180 cm
Specifications
| Product Types | Compact Oven, Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2017 |
| Series | Bosch Series 4 |
| Capacity | 44 Litre |
| Heating Methods | Defrost, Grill, Full-Width Grill, Fan-assisted Oven, Hot Air, Microwave, Fan-assisted Grill, Pizza Function |
| Number of Programmes | 15 |
| Temperature Range | 40 - 230 °C |
| Grill Power | 1,750 Watt |
| Microwave Power | 900 Watt |
| Connected Load | 3,350 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Inner Material | Steel |
| Functions | Auto Weight Programmes, Auto Programmes, Fast Heat Up / Boost, Recommended Cooking Temperatures |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Stainless Steel Fan Propeller, Start Button |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Hinging | Bottom |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | 2 Grill Racks |
| Manufacturer Specific Features | Auto Pilot, TouchControl, Booster |
| Safety Features | Safety Switch-Off, Child Lock, Door Contact Switch, Cooling Fan |
| Colours | Black, Silver |
| Height | 45.4 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 35 kg |
| Size | Medium |
| Length of Cable | 180 cm |
Reviews
Second purchase already! Love it
Really good value for the price
Exactly what I needed, thanks!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.