Bosch BFR634 BFR634GS1
Brand: Bosch
Price: €1.304,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9cf761c8-ebb5-4a43-a652-7a4c7fec86a2
Description
Capacity: 21 Litre
Design: Integrated
Microwave Power: 900 Watt
Power Settings: 5
Grill Power: 900 Watt
Combination Functions: no
Heating Method: Grill Function
Functions: Automatic Weight Detection, Quick Start, Automatic Programmes
Features: Interior Light, Info Button, Viewing Window, Turntable, Clock Display
Controls: Touch Control
Display: TFT Display
Height: 38.2 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 31.8 cm
Weight: 21 kg
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 30 cm
Build-in Height: 38.2 cm
Door Hinging: Bottom
Position of Controls: On The Side
Opening Type: Button
Colour: Black
Housing Material: Stainless Steel
Material of Viewing Window: Glass
Operating Voltage: 220 - 240 V
Specifications
| Product Types | Microwave with Grill, Built In Microwave |
|---|---|
| Capacity | 21 Litre |
| Design | Integrated |
| Microwave Power | 900 Watt |
| Power Settings | 5 |
| Grill Power | 900 Watt |
| Combination Functions | no |
| Heating Method | Grill Function |
| Functions | Automatic Weight Detection, Quick Start, Automatic Programmes |
| Features | Interior Light, Info Button, Viewing Window, Turntable, Clock Display |
| Controls | Touch Control |
| Display | TFT Display |
| Height | 38.2 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 31.8 cm |
| Weight | 21 kg |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 30 cm |
| Build-in Height | 38.2 cm |
| Door Hinging | Bottom |
| Position of Controls | On The Side |
| Opening Type | Button |
| Colour | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Material of Viewing Window | Glass |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
Reviews
Spot on
Perfect!
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Does the job
Top stuff!
Does the job
Better than expected tbh
Seriously good value
One of my best buys ever
Worth it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.