Bosch BFL554MS0
Brand: Bosch
Price: €356,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c769974d-166c-4072-8c81-33eab372a68c
Description
Listed on idealo: 2018
Capacity: 25 Litre
Design: Integrated
Microwave Power: 900 Watt
Connected Load: 1,450 Watt
Number of Automatic Programmes: 7
Heating Method: Defrost Function
Functions: Automatic Weight Detection, Automatic Programmes
Features: Clock Display
Controls: Manual Dial, Touch Control
Display: LED Display
Height: 38.2 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 38.8 cm
Turntable Diameter: 31.5 cm
Weight: 18.9 kg
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Build-in Height: 38.2 cm
Door Hinging: Left
Position of Controls: On The Side
Opening Type: Button
Colour: Black
Housing Material: Stainless Steel
Material of Viewing Window: Stainless Steel Front, Glass
Operating Voltages: 230 V, 220 - 230 V
Specifications
| Product Types | Built In Microwave, Solo Microwave |
|---|---|
| Listed on idealo | 2018 |
| Capacity | 25 Litre |
| Design | Integrated |
| Microwave Power | 900 Watt |
| Connected Load | 1,450 Watt |
| Number of Automatic Programmes | 7 |
| Heating Method | Defrost Function |
| Functions | Automatic Weight Detection, Automatic Programmes |
| Features | Clock Display |
| Controls | Manual Dial, Touch Control |
| Display | LED Display |
| Height | 38.2 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 38.8 cm |
| Turntable Diameter | 31.5 cm |
| Weight | 18.9 kg |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Build-in Height | 38.2 cm |
| Door Hinging | Left |
| Position of Controls | On The Side |
| Opening Type | Button |
| Colour | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Material of Viewing Window | Stainless Steel Front, Glass |
| Operating Voltages | 230 V, 220 - 230 V |
Reviews
Love this! 😄
Such good value... impressed
😍 Love it
Perfect!
Great value for money
Great value for money
Absolutely worth it
Thanks for getting it here so quick
100% would buy again
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.