Bosch BER7321B1
Brand: Bosch
Price: €539,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 049b1c86-75bc-4a61-87ee-d9acb2d8bcbf
Description
Listed on idealo: 2023
Capacity: 21 Litre
Design: Integrated
Microwave Power: 900 Watt
Power Settings: 5
Combination Functions: yes
Heating Method: Grill Function
Functions: Automatic Weight Detection, Automatic Programmes
Features: Clock Display, Display
Controls: Touch Control
Height: 38.2 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 31.8 cm
Built-in Width: 55.8 cm
Built-in Depth: 30 cm
Build-in Height: 38.2 cm
Door Hinging: Bottom
Position of Controls: On The Side
Opening Type: Button
Colour: Black
Housing Material: Stainless Steel
Included in Delivery: Glass Tray, Grid
Operating Voltage: 220 - 240 V
Specifications
| Product Types | Microwave with Grill, Built In Microwave, Combination Microwave |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Capacity | 21 Litre |
| Design | Integrated |
| Microwave Power | 900 Watt |
| Power Settings | 5 |
| Combination Functions | yes |
| Heating Method | Grill Function |
| Functions | Automatic Weight Detection, Automatic Programmes |
| Features | Clock Display, Display |
| Controls | Touch Control |
| Height | 38.2 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 31.8 cm |
| Built-in Width | 55.8 cm |
| Built-in Depth | 30 cm |
| Build-in Height | 38.2 cm |
| Door Hinging | Bottom |
| Position of Controls | On The Side |
| Opening Type | Button |
| Colour | Black |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Included in Delivery | Glass Tray, Grid |
| Operating Voltage | 220 - 240 V |
Reviews
Really happy with this
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Fantastic product, really impressed
Honestly fantastic
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Really good value for the price
10/10 would buy again
Works great, super happy!
Couldn't fault it
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.