Bomann KG 7361 IX black
Brand: Bomann
Price: €471,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 263b3bab-afd5-4773-b13f-166e2fcaef5e
Description
Listed on idealo: 2025
Colours: Silver, Black
Design: Freestanding
Climate Class: N-T
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 250 kWh/Year
Noise Level (dB): 39 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Total Capacity: 320 Litre
Fridge Capacity: 191 Litre
Freezer Capacity: 129 Litre
Freezing Capacity in 24h: 10 kg
Storage Time (Power Failure): 10 h
Freezer Star Rating: 4 Star
Freezer Compartment: Bottom Freezer Compartment
Cooling System: Frost Free
Safety Features: Safety Glass Shelves
Interior Features: With Freezer Compartment, Egg Tray, Ice Cube Tray
Functions: Automatic Defrost in Fridge Section, Multi Airflow Cooling System, Eco Mode, Convertible Fridge/Freezer, Holiday Mode
Lighting: LED
Manufacturer Specific Features: multiAirflow, Total NoFrost
Height: 186 cm
Width: 63.5 cm
Depth: 68.5 cm
Number of Doors: 2 Door
Door Hinge: Reversible Hinge, Right Hinge
Power Supply: 220V-240V
Frequency: 50 Hz
Current: 16 A
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Specifications
| Product Types | Upright Fridge, Fridge Freezer, American Fridge |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Colours | Silver, Black |
| Design | Freestanding |
| Climate Class | N-T |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 250 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 39 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Total Capacity | 320 Litre |
| Fridge Capacity | 191 Litre |
| Freezer Capacity | 129 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 10 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 10 h |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Freezer Compartment | Bottom Freezer Compartment |
| Cooling System | Frost Free |
| Safety Features | Safety Glass Shelves |
| Interior Features | With Freezer Compartment, Egg Tray, Ice Cube Tray |
| Functions | Automatic Defrost in Fridge Section, Multi Airflow Cooling System, Eco Mode, Convertible Fridge/Freezer, Holiday Mode |
| Lighting | LED |
| Manufacturer Specific Features | multiAirflow, Total NoFrost |
| Height | 186 cm |
| Width | 63.5 cm |
| Depth | 68.5 cm |
| Number of Doors | 2 Door |
| Door Hinge | Reversible Hinge, Right Hinge |
| Power Supply | 220V-240V |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 16 A |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
Reviews
Exceeds expectations
Ordering more for friends
Spot on mate, spot on
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
😍 Love it
One of my best buys ever
No issues whatsoever
Thanks for getting it here so quick
Highly recommend!
Love how well made this is. Already recommended to my family.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.