Bomann KG 7353 weiß
Brand: Bomann
Price: €332,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 24b55e12-f7e8-44d0-9cfc-f441471b3aae
Description
bei idealo gelistet: seit 2024
Farbe: weiß
Bauart: freistehend
Klimaklasse: N-T
Energieeffizienzklasse: C
Stromverbrauch: 134 kWh/Jahr
Geräuschpegel: 36 dB(A)
Luftschallemissionsklasse: C
Inhalt Gesamt: 268 Liter
Inhalt Kühlbereich: 197 Liter
Inhalt Gefrierbereich: 71 Liter
Gefriervermögen in 24 h: 3,2 kg
Lagerzeit bei Störung: 11 h
Gefrierklasse: 4 Sterne
Lage des Gefrierfach: unten
Kühlsystem: statisch
Sicherheitseinrichtung: Sicherheitsglas Abstellflächen
Innenraum-Ausstattung: Gefrierfach, Eierablage, Eiswürfelschale
Funktionen: Abtauautomatik im Kühlteil
Beleuchtung: LED
Höhe: 180 cm
Breite: 55 cm
Tiefe: 55,8 cm
Gewicht: 57,7 kg
Anzahl der Türen: 2 türig
Türanschläge: wechselbar, rechts
Energieversorgung: 220-240V
Frequenz: 50 Hz
Stromstärke: 16 A
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 46.2 Euro
Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)**: 489.1 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013)
Hinweis: Der tatsächliche Verbrauch hängt von Art und Häufigkeit der Nutzung des Geräts ab
Haushaltsgröße: für 2 Personen
Specifications
| Produkttypen | Standkühlschrank, Kühl-Gefrierkombination |
|---|---|
| bei idealo gelistet | seit 2024 |
| Farbe | weiß |
| Bauart | freistehend |
| Klimaklasse | N-T |
| Energieeffizienzklasse | C |
| Stromverbrauch | 134 kWh/Jahr |
| Geräuschpegel | 36 dB(A) |
| Luftschallemissionsklasse | C |
| Inhalt Gesamt | 268 Liter |
| Inhalt Kühlbereich | 197 Liter |
| Inhalt Gefrierbereich | 71 Liter |
| Gefriervermögen in 24 h | 3,2 kg |
| Lagerzeit bei Störung | 11 h |
| Gefrierklasse | 4 Sterne |
| Lage des Gefrierfach | unten |
| Kühlsystem | statisch |
| Sicherheitseinrichtung | Sicherheitsglas Abstellflächen |
| Innenraum-Ausstattung | Gefrierfach, Eierablage, Eiswürfelschale |
| Funktionen | Abtauautomatik im Kühlteil |
| Beleuchtung | LED |
| Höhe | 180 cm |
| Breite | 55 cm |
| Tiefe | 55,8 cm |
| Gewicht | 57,7 kg |
| Anzahl der Türen | 2 türig |
| Türanschläge | wechselbar, rechts |
| Energieversorgung | 220-240V |
| Frequenz | 50 Hz |
| Stromstärke | 16 A |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 46.2 Euro |
| Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)** | 489.1 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013) |
| Hinweis | Der tatsächliche Verbrauch hängt von Art und Häufigkeit der Nutzung des Geräts ab |
| Haushaltsgröße | für 2 Personen |
Reviews
Such good value... impressed
Very happy with this purchase
Very happy with this purchase
Absolutely worth it
Great value for money
Got exactly what I needed, very pleased
Excellent stuff
Just as advertised, very reliable
Brilliant!!!
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.