Bauknecht Heko 366 (HVP2 NN5F IN + CHR 3462 IN)
Brand: Bauknecht
Price: €386,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 17c8e234-5df6-4206-847f-10d9dafbc3df
Description
Comprising: HVP2 NN5F IN + CHR 3462 IN
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.78 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.87 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 16 A
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: with Frame, Surface-mounted Installation
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Hob Height: 5.2 cm
Hob Width: 58 cm
Hob Depth: 51 cm
Capacity: 65 Litre
Size: Large
Heating Methods: Defrost, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Grill, Thermogrill
Connected Load: 9,600 Watt
Safety Features: Residual Heat Indicators
Features: with Oven Light
Door Features: Drop-Down Door, Double Glazed Window
Display: Power Indicator Light
Included in Delivery: Baking Tray, Grill
Colour: Silver
Height: 57.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.6 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56.8 cm
Built-in Depth: 55 cm
Hob Type: Electric Hob
Number of Burners/Zones: 4
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Built-in Oven and Hob Set, Electric Cooker |
|---|---|
| Comprising | HVP2 NN5F IN + CHR 3462 IN |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.78 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.87 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 16 A |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | with Frame, Surface-mounted Installation |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Hob Height | 5.2 cm |
| Hob Width | 58 cm |
| Hob Depth | 51 cm |
| Capacity | 65 Litre |
| Size | Large |
| Heating Methods | Defrost, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Grill, Thermogrill |
| Connected Load | 9,600 Watt |
| Safety Features | Residual Heat Indicators |
| Features | with Oven Light |
| Door Features | Drop-Down Door, Double Glazed Window |
| Display | Power Indicator Light |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill |
| Colour | Silver |
| Height | 57.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.6 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56.8 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Hob Type | Electric Hob |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Excellent stuff
Top stuff!
Perfect! 10/10 ⭐
Exactly what I was looking for
10/10 would buy again
Great value for money
Top quality, can't complain
Amazing quality for the price!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.