Bauknecht BIR4 DP8FS2 ES
Brand: Bauknecht
Price: €459,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4970a9bf-ddcf-4fdc-ad75-3a685153699d
Description
Listed on idealo: 2022
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.9 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 16
Heating Methods: Cooking Levels, Hot Air Eco, Warming Function, Pizza Function, Bread Function, Fan-assisted Oven, Hot Air, Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air Grill
Connected Load: 3,650 Watt
Mains Fuse: 16 A
Power Supply: 220 - 240 V
Cleaning System: Pyrolytic
Functions: Minute Minder, Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window
Door Hinging: Bottom
Extraction Systems: Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: Booster, SoftClose
Safety Features: Child Lock
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Size: Large
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2022 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.9 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 16 |
| Heating Methods | Cooking Levels, Hot Air Eco, Warming Function, Pizza Function, Bread Function, Fan-assisted Oven, Hot Air, Grill, Top and Bottom Heat, Hot Air Grill |
| Connected Load | 3,650 Watt |
| Mains Fuse | 16 A |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Functions | Minute Minder, Timer/Minute Minder, Auto Programmes, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close, Quadruple Glazed Window |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Booster, SoftClose |
| Safety Features | Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Size | Large |
Reviews
Quality is really good... can't complain about anything really.
One of my best buys ever
Exactly what I needed, thanks!
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exactly what I needed, thanks!
Thanks for getting it here so quick
Legit so good
Fast delivery, product is solid
Works great, good price
Love how well made this is. Already recommended to my family.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.