Bauknecht BBI78HT1SK
Brand: Bauknecht
Price: €479,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f1540658-3946-4f0e-abf0-4dece7919e22
Description
Listed on idealo: 2024
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.64 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.87 kWh
Capacity: 73 Litre
Heating Methods: Hot Air, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Air Fry, Warming Function, Cooking Levels, Bread Function, Hot Air Eco
Grill Power: 2,450 Watt
Cleaning System: Hydrolytic
Functions: Auto Programmes
Features: Oven Light, Telescopic Rails
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Extraction Systems: 2-Fold Telescopic Pull-out, Oven Rack Positions
Included in Delivery: Grill, Baking Tray, Universal Pan
Manufacturer Specific Features: SmartClean, AirFry
Colour: Black
Height: 59.7 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.4 cm
Built-in Depth: 55 cm
Size: Large
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2024 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.64 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.87 kWh |
| Capacity | 73 Litre |
| Heating Methods | Hot Air, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Air Fry, Warming Function, Cooking Levels, Bread Function, Hot Air Eco |
| Grill Power | 2,450 Watt |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Functions | Auto Programmes |
| Features | Oven Light, Telescopic Rails |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction Systems | 2-Fold Telescopic Pull-out, Oven Rack Positions |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray, Universal Pan |
| Manufacturer Specific Features | SmartClean, AirFry |
| Colour | Black |
| Height | 59.7 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.4 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Size | Large |
Reviews
Does the job perfectly... will be ordering more
Amazing value!
Speedy delivery, impeccable condition
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.