Amica GB 15151 W
Brand: Amica
Price: €103,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 82d0152d-d2e3-4a0d-8a3d-1143a6717a5a
Description
Design: Freestanding
Colour: White
Freezer Star Rating: 4 Star
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 148 kWh/Year
Noise Level (dB): 41 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Climate Class: ST
Noise Level: Normal
Freezer Capacity: 32 Litre
Freezing Capacity in 24h: 2 kg
Storage Time (Power Failure): 10 h
Number of Freezer Compartments: 1
Cooling System: Static
Interior Features: Ice Packs, Ice Cube Tray
Additional Feature: Adjustable Feet
Temperature Control: Electronic
Alarm Tone: Optical
Door Hinge: Reversible
Width: 48 cm
Height: 50 cm
Depth: 44 cm
Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)**: 309.3012 Euro
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Household Size: For Singles
Note: Anti Fingerprint
Specifications
| Product Type | Table Top Freezer |
|---|---|
| Design | Freestanding |
| Colour | White |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 148 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 41 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Climate Class | ST |
| Noise Level | Normal |
| Freezer Capacity | 32 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 2 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 10 h |
| Number of Freezer Compartments | 1 |
| Cooling System | Static |
| Interior Features | Ice Packs, Ice Cube Tray |
| Additional Feature | Adjustable Feet |
| Temperature Control | Electronic |
| Alarm Tone | Optical |
| Door Hinge | Reversible |
| Width | 48 cm |
| Height | 50 cm |
| Depth | 44 cm |
| Average Electricity Costs Over 12 Years (0.2024 €/kWh)** | 309.3012 Euro |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Household Size | For Singles |
| Note | Anti Fingerprint |
Reviews
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Quality is excellent. Worth every penny
Great value for money. Will definitely be buying again.
Arrived safe and sound, very pleased
Absolutely brilliant!
Works like a charm ✨
Delivered when promised... very satisfied
Works great, super happy!
Couldn't fault it
Perfect! Exactly what I needed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.