Amica EKS 16171-1
Brand: Amica
Price: €197,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5f772e72-5998-41ec-b774-39472ccfbda0
Description
bei idealo gelistet: seit 2025
Farbe: weiß
Bauart: integrierbar
Klimaklasse: N-ST
Energieeffizienzklasse: E
Stromverbrauch: 146 kWh/Jahr
Geräuschpegel: 38 dB(A)
Luftschallemissionsklasse: C
Inhalt Gesamt: 116 Liter
Inhalt Kühlbereich: 100 Liter
Inhalt Gefrierbereich: 16 Liter
Gefriervermögen in 24 h: 2 kg
Lagerzeit bei Störung: 11 h
Gefrierklasse: 4 Sterne
Lage des Gefrierfach: oben
Anzahl Abstellfläche: 1
Kühlsystem: statisch
Sicherheitseinrichtung: Sicherheitsglas Abstellflächen
Innenraum-Ausstattung: Abstellflächen, Flaschenablage, Obst- und Gemüseschalen, Eierablage, Gefrierfach, Innenraumbeleuchtung
Funktionen: Anti Bacteria, Abtauautomatik im Kühlteil
Beleuchtung: LED
Hersteller-Besonderheiten: LED-Beleuchtung
Höhe: 87,5 cm
Breite: 54 cm
Tiefe: 54 cm
Anzahl der Türen: 1 türig
Türanschlag: wechselbar
Türtechnik: Schlepptür
Türöffnungswinkel: 90 °
Material: Stahlblech
Energieversorgung: 220-240V
Frequenz: 50 Hz
Stromstärke: 16 A
Kabellänge: 1,5 m
Anschlusswert: 90 Watt
Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)*: 43.8 Euro
Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)**: 532.9 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013)
Specifications
| Produkttypen | Vollraumkühlschrank, Einbaukühlschrank |
|---|---|
| bei idealo gelistet | seit 2025 |
| Farbe | weiß |
| Bauart | integrierbar |
| Klimaklasse | N-ST |
| Energieeffizienzklasse | E |
| Stromverbrauch | 146 kWh/Jahr |
| Geräuschpegel | 38 dB(A) |
| Luftschallemissionsklasse | C |
| Inhalt Gesamt | 116 Liter |
| Inhalt Kühlbereich | 100 Liter |
| Inhalt Gefrierbereich | 16 Liter |
| Gefriervermögen in 24 h | 2 kg |
| Lagerzeit bei Störung | 11 h |
| Gefrierklasse | 4 Sterne |
| Lage des Gefrierfach | oben |
| Anzahl Abstellfläche | 1 |
| Kühlsystem | statisch |
| Sicherheitseinrichtung | Sicherheitsglas Abstellflächen |
| Innenraum-Ausstattung | Abstellflächen, Flaschenablage, Obst- und Gemüseschalen, Eierablage, Gefrierfach, Innenraumbeleuchtung |
| Funktionen | Anti Bacteria, Abtauautomatik im Kühlteil |
| Beleuchtung | LED |
| Hersteller-Besonderheiten | LED-Beleuchtung |
| Höhe | 87,5 cm |
| Breite | 54 cm |
| Tiefe | 54 cm |
| Anzahl der Türen | 1 türig |
| Türanschlag | wechselbar |
| Türtechnik | Schlepptür |
| Türöffnungswinkel | 90 ° |
| Material | Stahlblech |
| Energieversorgung | 220-240V |
| Frequenz | 50 Hz |
| Stromstärke | 16 A |
| Kabellänge | 1,5 m |
| Anschlusswert | 90 Watt |
| Ø Stromkosten pro Jahr (0,3 €/kWh)* | 43.8 Euro |
| Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)** | 532.9 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013) |
Reviews
Delivered when promised... very satisfied
10 out of 10
Got it super fast! Very happy
Arrived super quickly and works great 😊
Exactly what I was looking for
Amazing 👌
Excellent stuff
Brilliant, no complaints at all
Thanks for getting it here so quick
Everything came perfectly packaged
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.