Amica EKGC 16156-1
Brand: Amica
Price: €305,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 5a50058d-af29-4d55-9d77-2306645d6721
Description
bei idealo gelistet: seit 2025
Farbe: weiß
Bauart: integrierbar
Klimaklasse: SN-ST
Energieeffizienzklasse: E
Stromverbrauch: 193 kWh/Jahr
Geräuschpegel: 39 dB(A)
Luftschallemissionsklasse: C
Inhalt Gesamt: 212 Liter
Inhalt Kühlbereich: 162 Liter
Inhalt Gefrierbereich: 50 Liter
Gefriervermögen in 24 h: 2 kg
Lagerzeit bei Störung: 11 h
Gefrierklasse: 4 Sterne
Lage des Gefrierfach: unten
Anzahl Gefriergutschublade: 2
Anzahl Abstellfläche: 3
Kühlsystem: statisch
Sicherheitseinrichtung: Sicherheitsglas Abstellflächen
Innenraum-Ausstattung: Temperaturanzeige, Abstellflächen, Temperaturregler, Obst- und Gemüseschalen, Gefriergutschubladen, Eierablage, Gefrierfach, Innenraumbeleuchtung
Funktionen: Abtauautomatik im Kühlteil
Beleuchtung: LED
Geräuschpegel: normal
Höhe: 145 cm
Breite: 56 cm
Tiefe: 55 cm
Anzahl der Türen: 2 türig
Türanschläge: wechselbar, rechts
Türtechnik: Schlepptür
Material: Stahlblech
Energieversorgung: 220-240V
Frequenz: 50 Hz
Stromstärke: 16 A
Kabellänge: 1,5 m
Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)**: 704.45 Euro
Quellen: *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013)
Hinweis: Der tatsächliche Verbrauch hängt von Art und Häufigkeit der Nutzung des Geräts ab
Haushaltsgröße: für 2 Personen
Specifications
| Produkttypen | Kühl-Gefrierkombination, Einbaukühlschrank, Einbau Kühl-Gefrierkombination |
|---|---|
| bei idealo gelistet | seit 2025 |
| Farbe | weiß |
| Bauart | integrierbar |
| Klimaklasse | SN-ST |
| Energieeffizienzklasse | E |
| Stromverbrauch | 193 kWh/Jahr |
| Geräuschpegel | 39 dB(A) |
| Luftschallemissionsklasse | C |
| Inhalt Gesamt | 212 Liter |
| Inhalt Kühlbereich | 162 Liter |
| Inhalt Gefrierbereich | 50 Liter |
| Gefriervermögen in 24 h | 2 kg |
| Lagerzeit bei Störung | 11 h |
| Gefrierklasse | 4 Sterne |
| Lage des Gefrierfach | unten |
| Anzahl Gefriergutschublade | 2 |
| Anzahl Abstellfläche | 3 |
| Kühlsystem | statisch |
| Sicherheitseinrichtung | Sicherheitsglas Abstellflächen |
| Innenraum-Ausstattung | Temperaturanzeige, Abstellflächen, Temperaturregler, Obst- und Gemüseschalen, Gefriergutschubladen, Eierablage, Gefrierfach, Innenraumbeleuchtung |
| Funktionen | Abtauautomatik im Kühlteil |
| Beleuchtung | LED |
| Geräuschpegel | normal |
| Höhe | 145 cm |
| Breite | 56 cm |
| Tiefe | 55 cm |
| Anzahl der Türen | 2 türig |
| Türanschläge | wechselbar, rechts |
| Türtechnik | Schlepptür |
| Material | Stahlblech |
| Energieversorgung | 220-240V |
| Frequenz | 50 Hz |
| Stromstärke | 16 A |
| Kabellänge | 1,5 m |
| Ø Strom-Kosten in 12 Jahren (0,3 €/kWh)** | 704.45 Euro |
| Quellen | *Ø Strompreis Eurostat (Stand 1. Halbjahr 2020), **Ø Nutzungsdauer nach Initiative EnergieEffizienz (Stand 2013) |
| Hinweis | Der tatsächliche Verbrauch hängt von Art und Häufigkeit der Nutzung des Geräts ab |
| Haushaltsgröße | für 2 Personen |
Reviews
Fantastic value
Exactly what I wanted
10/10 would buy again
Spot on mate, spot on
Fantastic, ordering more!
Can't fault anything about this
Second purchase already! Love it
Absolutely brilliant!
Definitely worth the money
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.