Amica EHCX 933 110 E
Brand: Amica
Price: €402,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fca5367d-0711-4201-89f4-09a629c15bbf
Description
Series: Amica Fine Design
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.83 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Cooking Zone Material: Ceramic
Construction of the cooktops: with Frame, Surface-mounted Installation
Types of Burners/Zones: with Roaster Zone, Triple-Ring Zone
Hob Height: 4.8 cm
Hob Width: 57.5 cm
Hob Depth: 50.5 cm
Capacity: 77 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven functions: Timer - Oven, Self-Cleaning, Fast Heat Up
Size: Large
Number of Heating Modes: 9
Heating Methods: Defrost, Infrared Grill, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Bottom Heat
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Connected Load: 10,500 Watt
Safety Features: Residual Heat Indicators
Features: Display, with Baking Table, with Telescopic Rails, with Oven Light
Extraction System: 1-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Damped, Drop-Down Door, Cool Front
Included in Delivery: Baking Tray, Dripping Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: Steam Clean, CoolDoor3
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57.5 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 56 cm
Weight: 49 kg
Hob Type: Electric Hob
Oven Type: Electric
Number of Burners/Zones: 4
Functions: Timer
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Built-in Oven and Hob Set |
|---|---|
| Series | Amica Fine Design |
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.83 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Construction of the cooktops | with Frame, Surface-mounted Installation |
| Types of Burners/Zones | with Roaster Zone, Triple-Ring Zone |
| Hob Height | 4.8 cm |
| Hob Width | 57.5 cm |
| Hob Depth | 50.5 cm |
| Capacity | 77 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven functions | Timer - Oven, Self-Cleaning, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 9 |
| Heating Methods | Defrost, Infrared Grill, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Intensive Heat, Bottom Heat |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Connected Load | 10,500 Watt |
| Safety Features | Residual Heat Indicators |
| Features | Display, with Baking Table, with Telescopic Rails, with Oven Light |
| Extraction System | 1-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Damped, Drop-Down Door, Cool Front |
| Included in Delivery | Baking Tray, Dripping Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Steam Clean, CoolDoor3 |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 56 cm |
| Weight | 49 kg |
| Hob Type | Electric Hob |
| Oven Type | Electric |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Functions | Timer |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Arrived safe and sound, very pleased
Excellent stuff
Better than I expected honestly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.