Amica EHC 12921 SM
Brand: Amica
Price: €359,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 24a796f9-37f3-4670-8927-1662a8ddab2a
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.87 kWh
Cooking Zone Material: Ceramic
Type of Burners/Zones: with Roaster Zone
Hob Height: 4.8 cm
Hob Width: 57.5 cm
Hob Depth: 50.5 cm
Capacity: 65 Litre
Oven functions: Self-Cleaning, Fast Heat Up
Size: Large
Heating Methods: Defrost, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Pizza Function, Bottom Heat
Oven operating element: Retractable controls
Features: with Telescopic Rails
Extraction System: 2-Fold Telescopic Pull-out
Door Features: Cool Front
Included in Delivery: Baking Tray, Dripping Pan, Grill
Manufacturer Specific Features: Steam Clean, CoolDoor3
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57.5 cm
Build-in Height: 60 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 56 cm
Number of Burners/Zones: 4
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Built-in Oven and Hob Set, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.87 kWh |
| Cooking Zone Material | Ceramic |
| Type of Burners/Zones | with Roaster Zone |
| Hob Height | 4.8 cm |
| Hob Width | 57.5 cm |
| Hob Depth | 50.5 cm |
| Capacity | 65 Litre |
| Oven functions | Self-Cleaning, Fast Heat Up |
| Size | Large |
| Heating Methods | Defrost, Fan-assisted Oven, Top and Bottom Heat, Hot Air, Grill, Pizza Function, Bottom Heat |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Features | with Telescopic Rails |
| Extraction System | 2-Fold Telescopic Pull-out |
| Door Features | Cool Front |
| Included in Delivery | Baking Tray, Dripping Pan, Grill |
| Manufacturer Specific Features | Steam Clean, CoolDoor3 |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Build-in Height | 60 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 56 cm |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Exactly what I was looking for
Great value for money
Can't fault it, great price too
Honestly fantastic
😍 Love it
Highly recommend!
Legit so good
Does the job
Everything came perfectly packaged
Fantastic value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.