Amica EHBIX 955 200 S Flex
Brand: Amica
Price: €607,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 204f3cc3-41c9-4c95-bccf-a7b2da76704e
Description
Listed on idealo: 2025
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.83 kWh
Capacity: 77 Litre
Heating Type: 11
Heating Methods: Hot Air, Defrost, Infrared Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Eco Function
Connected Load: 10,950 Watt
Inner Material: Enamel
Functions: Fast Heat Up / Boost, Timer/Minute Minder
Features: Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails
Controls: Retractable Controls
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Grill, Fat Tray, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: Steam Clean, CoolDoor3, Booster
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57 cm
Weight: 39.9 kg
Size: Large
Hob Type: Induction
Cooking Zone Material: Glass Ceramic
Number of Burners/Zones: 4
Type of Burners/Zones: Induction Zones
Hob Height: 5 cm
Hob Width: 52.5 cm
Hob Depth: 59.5 cm
Specifications
| Product Types | Built in Oven, Electric Oven, Built-in Oven Set |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.83 kWh |
| Capacity | 77 Litre |
| Heating Type | 11 |
| Heating Methods | Hot Air, Defrost, Infrared Grill, Top and Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Pizza Function, Eco Function |
| Connected Load | 10,950 Watt |
| Inner Material | Enamel |
| Functions | Fast Heat Up / Boost, Timer/Minute Minder |
| Features | Digital Display, with Clock, Oven Light, Telescopic Rails |
| Controls | Retractable Controls |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Grill, Fat Tray, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | Steam Clean, CoolDoor3, Booster |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 39.9 kg |
| Size | Large |
| Hob Type | Induction |
| Cooking Zone Material | Glass Ceramic |
| Number of Burners/Zones | 4 |
| Type of Burners/Zones | Induction Zones |
| Hob Height | 5 cm |
| Hob Width | 52.5 cm |
| Hob Depth | 59.5 cm |
Reviews
😍 Love it
Works great, good price
Fantastic product, really impressed
Delivered when promised... very satisfied
Quality and price are unbeatable
Absolutely brilliant!
Can't fault it, great price too
Works great, super happy!
Great value for money
Perfect 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.