Amica EH 923 605 E
Brand: Amica
Price: €255,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 831a5344-0886-4049-b9f2-1d53b9da194a
Description
Energy Rating: A
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.78 kWh
Capacity: 65 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven functions: Fast Heat Up, Timer - Oven
Size: Large
Number of Heating Modes: 9
Heating Methods: Defrost, Eco, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Grill
Oven operating element: Retractable controls
Inner Material: Easy Clean Enamel
Connected Load: 3,500 Watt
Features: Display, with Oven Light
Door Features: Drop-Down Door, Cool Front, Triple Glazing
Display: Digital Clock
Included in Delivery: Baking Tray, Grill
Manufacturer Specific Features: CoolDoor3
Colour: Silver
Height: 59.5 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 57.5 cm
Weight: 30.8 kg
Functions: Timer
Controls: Manual Dial
Specifications
| Product Types | Integrated Cooker, Electric Cooker |
|---|---|
| Energy Rating | A |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.78 kWh |
| Capacity | 65 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven functions | Fast Heat Up, Timer - Oven |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 9 |
| Heating Methods | Defrost, Eco, Top and Bottom Heat, Bottom Heat, Fan-assisted Oven, Grill |
| Oven operating element | Retractable controls |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Features | Display, with Oven Light |
| Door Features | Drop-Down Door, Cool Front, Triple Glazing |
| Display | Digital Clock |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill |
| Manufacturer Specific Features | CoolDoor3 |
| Colour | Silver |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 57.5 cm |
| Weight | 30.8 kg |
| Functions | Timer |
| Controls | Manual Dial |
Reviews
Honestly fantastic
Top stuff!
Legit so good
Amazing service and product 👍
Fantastic, ordering more!
Top quality
Better than I expected honestly
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.