Amica EGSX321210
Brand: Amica
Price: €285,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b07e8ba1-db3e-4313-89a4-58d786d142a5
Description
Design: Integrated
Colour: White
Freezer Star Rating: 4 Star
Energy Rating: E
Annual Energy Consumption: 203 kWh/Year
Noise Level (dB): 40 dB(A)
Airborne Sound Emission Class: C
Climate Classes: SN, ST, T, N
Freezer Capacity: 122 Litre
Freezing Capacity in 24h: 3 kg
Storage Time (Power Failure): 11 h
Safety Features: Temperature Alert
Cooling System: Frost Free
Interior Feature: Interior Light
Freezing Function: Fast Freeze
Door Hinge: Right, Reversible
Door Mechanism: Fixed Door
Manufacturer Specific Features: Lighting
Width: 57 cm
Height: 77 cm
Depth: 57 cm
Source: *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013)
Please Note: The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use.
Household Size: For 2 People
Specifications
| Product Type | Integrated Freezer |
|---|---|
| Design | Integrated |
| Colour | White |
| Freezer Star Rating | 4 Star |
| Energy Rating | E |
| Annual Energy Consumption | 203 kWh/Year |
| Noise Level (dB) | 40 dB(A) |
| Airborne Sound Emission Class | C |
| Climate Classes | SN, ST, T, N |
| Freezer Capacity | 122 Litre |
| Freezing Capacity in 24h | 3 kg |
| Storage Time (Power Failure) | 11 h |
| Safety Features | Temperature Alert |
| Cooling System | Frost Free |
| Interior Feature | Interior Light |
| Freezing Function | Fast Freeze |
| Door Hinge | Right, Reversible |
| Door Mechanism | Fixed Door |
| Manufacturer Specific Features | Lighting |
| Width | 57 cm |
| Height | 77 cm |
| Depth | 57 cm |
| Source | *Ø Eurostat Electricity Price (as of 1st Half of 2020), ** Consumption duration based on Initiative EnergieEffizienz (as of 2013) |
| Please Note | The actual energy consumption of a device varies according to frequency and intensity of use. |
| Household Size | For 2 People |
Reviews
Amazing 👌
Really happy with this
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.