Amica EBC 841 600 S
Brand: Amica
Price: €417,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d3b3bbda-1160-44dc-9a0d-117780e639ad
Description
Listed on idealo: 2019
Capacity: 44 Litre
Heating Methods: Grill, Hot Air, Pizza Function, Fan-assisted Oven, Infrared Grill, Bottom Heat, Microwave, Cooking Levels
Connected Load: 3,300 Watt
Power Supply: 220 - 240 V
Functions: Minute Minder, Timer/Minute Minder, Auto Programmes
Features: Telescopic Rails, Oven Light, Digital Display
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Cool Front
Door Hinging: Bottom
Extraction System: 3-Fold Telescopic Pull-out
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Collecting Tray, Grill, 2 Grill Racks, Glass Tray
Manufacturer Specific Features: CoolDoor3
Safety Features: Child Lock, Power Indicator Light
Height: 45 cm
Width: 56 cm
Depth: 55 cm
Weight: 41 kg
Size: Medium
Hob Type: Without
Specifications
| Product Types | Compact Oven, Built in Oven, Electric Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2019 |
| Capacity | 44 Litre |
| Heating Methods | Grill, Hot Air, Pizza Function, Fan-assisted Oven, Infrared Grill, Bottom Heat, Microwave, Cooking Levels |
| Connected Load | 3,300 Watt |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Functions | Minute Minder, Timer/Minute Minder, Auto Programmes |
| Features | Telescopic Rails, Oven Light, Digital Display |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Cool Front |
| Door Hinging | Bottom |
| Extraction System | 3-Fold Telescopic Pull-out |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Collecting Tray, Grill, 2 Grill Racks, Glass Tray |
| Manufacturer Specific Features | CoolDoor3 |
| Safety Features | Child Lock, Power Indicator Light |
| Height | 45 cm |
| Width | 56 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weight | 41 kg |
| Size | Medium |
| Hob Type | Without |
Reviews
😍 Love it
Speedy delivery, impeccable condition
Perfect!
Came super fast and works great
Really happy with this
One of my best buys ever
Works like a charm ✨
Five stars
Very happy with this purchase
Exactly what I needed. Very happy with this.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.