Amica AMGB20E2GB F-TYPE
Brand: Amica
Price: €215,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: b69f8b5d-e859-42b3-b297-833db019003c
Description
Listed on idealo: 2023
Capacity: 20 Litre
Design: Integrated
Microwave Power: 1,200 Watt
Power Settings: 7
Grill Power: 900 Watt
Number of Automatic Programmes: 9
Heating Methods: Grill Function, Defrost Function
Functions: Programmable, Quick Start, Turntable Stop, Timer, Automatic Programmes, Audio Signal
Features: Grill, Interior Light, Turntable, Display, Clock Display
Minute Timer: 95 min
Security: Child Lock
Controls: Touch Control, Manual Dial
Height: 38.8 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 32.5 cm
Door Hinging: Left
Position of Controls: On The Side
Opening Type: Button
Colour: Black
Housing Material: Glass, Stainless Steel
Material of Viewing Window: Glass
Type of Grill: Quartz
Specifications
| Product Types | Microwave with Grill, Built In Microwave |
|---|---|
| Listed on idealo | 2023 |
| Capacity | 20 Litre |
| Design | Integrated |
| Microwave Power | 1,200 Watt |
| Power Settings | 7 |
| Grill Power | 900 Watt |
| Number of Automatic Programmes | 9 |
| Heating Methods | Grill Function, Defrost Function |
| Functions | Programmable, Quick Start, Turntable Stop, Timer, Automatic Programmes, Audio Signal |
| Features | Grill, Interior Light, Turntable, Display, Clock Display |
| Minute Timer | 95 min |
| Security | Child Lock |
| Controls | Touch Control, Manual Dial |
| Height | 38.8 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 32.5 cm |
| Door Hinging | Left |
| Position of Controls | On The Side |
| Opening Type | Button |
| Colour | Black |
| Housing Material | Glass, Stainless Steel |
| Material of Viewing Window | Glass |
| Type of Grill | Quartz |
Reviews
Better than expected tbh
Exactly what I was looking for
Even better than I thought
Absolutely brilliant!
Can't fault anything about this
One of my best buys ever
Works great, super happy!
😍 Love it
Just as advertised, very reliable
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.