Airforce 875680
Brand: Airforce
Price: €1.434,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 125375a2-71f1-4133-b4df-23b6f6467895
Description
Power Type: Recirculation
Colours: Grey, Stainless Steel
Features: Diswasher-Safe Grease Filter
Controls: Remote Control
Annual Energy Consumption: 50 kWh/Year
Noise Emission: 65 dB
Lighting: LED
Width: 90 cm
Depth: 40 cm
Grease Filter Material: Metal
Control System: Electronic Controls
Warning: Delivery may or may not include active carbon filter.
Connected Load: 220 Watt
Specifications
| Product Type | Island Hood |
|---|---|
| Power Type | Recirculation |
| Colours | Grey, Stainless Steel |
| Features | Diswasher-Safe Grease Filter |
| Controls | Remote Control |
| Annual Energy Consumption | 50 kWh/Year |
| Noise Emission | 65 dB |
| Lighting | LED |
| Width | 90 cm |
| Depth | 40 cm |
| Grease Filter Material | Metal |
| Control System | Electronic Controls |
| Warning | Delivery may or may not include active carbon filter. |
| Connected Load | 220 Watt |
Reviews
Fantastic, ordering more!
Top stuff!
Does the job
Can't fault anything about this
Came super fast and works great
Does the job
Worth it
Perfect.
Top quality
Spot on mate, spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.