AEG TE8PB73FAB
Brand: AEG
Price: €669,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 30c16506-11c2-4131-8d50-e875c6a67e08
Description
Listed on idealo: 2025
Series: AEG Serie 7000
Energy Consumption conventional mode: 1.09 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.52 kWh
Capacity: 71 Litre
Heating Type: 20
Heating Methods: Bottom Heat, Bread Function, Defrost, Dehydrate, Cooking Levels, Grill, Hot Air, Pizza Function, Hot Air Grill, Top and Bottom Heat, Warming Function, Boil Down, No Spin Function, Low Temperature Cooking, Top Heat
Temperature Range: 30 - 300 °C
Grill Power: 2,300 Watt
Connected Load: 3,500 Watt
Cleaning System: Pyrolytic
Functions: Cooking Assistant, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost
Features: Oven Light
Controls: Touch Control
Type of door: Drop-Down Door
Door Features: Damped/Soft Close
Door Hinging: Bottom
Included in Delivery: Baking Tray, Fat Tray, Combination Grill
Manufacturer Specific Features: SoftClosing, SafeToTouch, Booster
Safety Features: Automatic Switch-Off, Child Lock, Cooling Fan
Colour: Black
Height: 59.5 cm
Width: 59.4 cm
Depth: 56.7 cm
Build-in Height: 59 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 36.5 kg
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | AEG Serie 7000 |
| Energy Consumption conventional mode | 1.09 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.52 kWh |
| Capacity | 71 Litre |
| Heating Type | 20 |
| Heating Methods | Bottom Heat, Bread Function, Defrost, Dehydrate, Cooking Levels, Grill, Hot Air, Pizza Function, Hot Air Grill, Top and Bottom Heat, Warming Function, Boil Down, No Spin Function, Low Temperature Cooking, Top Heat |
| Temperature Range | 30 - 300 °C |
| Grill Power | 2,300 Watt |
| Connected Load | 3,500 Watt |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Functions | Cooking Assistant, Self-Cleaning, Fast Heat Up / Boost |
| Features | Oven Light |
| Controls | Touch Control |
| Type of door | Drop-Down Door |
| Door Features | Damped/Soft Close |
| Door Hinging | Bottom |
| Included in Delivery | Baking Tray, Fat Tray, Combination Grill |
| Manufacturer Specific Features | SoftClosing, SafeToTouch, Booster |
| Safety Features | Automatic Switch-Off, Child Lock, Cooling Fan |
| Colour | Black |
| Height | 59.5 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 56.7 cm |
| Build-in Height | 59 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 36.5 kg |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Excellent stuff
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exactly as the description, cheers!
Five stars
Top stuff!
Top quality
Every penny well spent
Came super fast and works great
Very pleased with this
Spot on
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.