AEG OU5AE20AK
Brand: AEG
Price: €413,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 38afeb7c-8a10-4a7a-91b1-c45b2d276dbf
Description
Series: AEG Serie 5000
Energy Rating: A+
Energy Consumption conventional mode: 0.99 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.69 kWh
Power Supply: 220 - 240 V
Mains Fuse: 48 A
Capacity: 71 Litre
Cleaning System: Hydrolytic
Oven functions: Timer - Oven, Self-Cleaning
Size: Large
Number of Heating Modes: 8
Heating Methods: Hot Air, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Defrost, Grill, Pizza Function, Thermogrill
Oven operating element: Manual Dial
Inner Material: Easy Clean Enamel
Temperature Regulation: 50 - 275 °C
Connected Load: 10,850 Watt
Safety Features: Cooling Fan
Features: with Oven Light
Extraction Systems: Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable
Door Features: Drop-Down Door
Included in Delivery: Baking Tray, Grill
Colour: Black
Height: 59.4 cm
Width: 59.5 cm
Depth: 56.7 cm
Built-in Width: 56 cm
Built-in Depth: 55 cm
Weight: 30.5 kg
Assembly Type: Built-In
Specifications
| Product Types | Electric Cooker, Integrated Cooker |
|---|---|
| Series | AEG Serie 5000 |
| Energy Rating | A+ |
| Energy Consumption conventional mode | 0.99 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.69 kWh |
| Power Supply | 220 - 240 V |
| Mains Fuse | 48 A |
| Capacity | 71 Litre |
| Cleaning System | Hydrolytic |
| Oven functions | Timer - Oven, Self-Cleaning |
| Size | Large |
| Number of Heating Modes | 8 |
| Heating Methods | Hot Air, Bottom Heat, Top and Bottom Heat, Defrost, Grill, Pizza Function, Thermogrill |
| Oven operating element | Manual Dial |
| Inner Material | Easy Clean Enamel |
| Temperature Regulation | 50 - 275 °C |
| Connected Load | 10,850 Watt |
| Safety Features | Cooling Fan |
| Features | with Oven Light |
| Extraction Systems | Oven Rack Positions, Telescopic Pull-out upgradeable |
| Door Features | Drop-Down Door |
| Included in Delivery | Baking Tray, Grill |
| Colour | Black |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Depth | 56.7 cm |
| Built-in Width | 56 cm |
| Built-in Depth | 55 cm |
| Weight | 30.5 kg |
| Assembly Type | Built-In |
Reviews
Highly recommend!
Very happy indeed 👍
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Can't find any faults
Seriously good value
Speedy delivery, impeccable condition
Speedy delivery, impeccable condition
Can't find any faults
Quality is really good... can't complain about anything really.
Arrived well packaged, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.