AEG OR6PB51WSB
Brand: AEG
Price: €613,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e655eac8-decd-4e2e-904d-5c6a8d884573
Description
Listed on idealo: 2025
Series: AEG Serie 6000
Energy Consumption conventional mode: 0.93 kWh
Energy Consumption Convection/Fan Assisted: 0.52 kWh
Capacity: 72 Litre
Heating Methods: Steam, Turbo Grill, Multi-level, Pizza Function, Grill
Cleaning System: Pyrolytic
Functions: Auto Programmes, Self-Cleaning, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost, Delayed Start Option, Temperature Suggestions
Features: Digital Display, Oven Light, Telescopic Rails, Meat Probe
Controls: Retractable Controls, Touch Control
Display Type: LED Display
Included in Delivery: Grill, Baking Tray
Manufacturer Specific Features: Booster
Safety Features: Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Automatic Switch-Off, Child Lock
Colour: Black
Height: 59.4 cm
Width: 59.6 cm
Depth: 56.9 cm
Size: Large
Smart Home: WiFi Enabled
Specifications
| Product Types | Steam Oven, Electric Oven, Built in Oven |
|---|---|
| Listed on idealo | 2025 |
| Series | AEG Serie 6000 |
| Energy Consumption conventional mode | 0.93 kWh |
| Energy Consumption Convection/Fan Assisted | 0.52 kWh |
| Capacity | 72 Litre |
| Heating Methods | Steam, Turbo Grill, Multi-level, Pizza Function, Grill |
| Cleaning System | Pyrolytic |
| Functions | Auto Programmes, Self-Cleaning, Electronic Temperature Regulation, Fast Heat Up / Boost, Delayed Start Option, Temperature Suggestions |
| Features | Digital Display, Oven Light, Telescopic Rails, Meat Probe |
| Controls | Retractable Controls, Touch Control |
| Display Type | LED Display |
| Included in Delivery | Grill, Baking Tray |
| Manufacturer Specific Features | Booster |
| Safety Features | Residual Heat Indicators, Cooling Fan, Automatic Switch-Off, Child Lock |
| Colour | Black |
| Height | 59.4 cm |
| Width | 59.6 cm |
| Depth | 56.9 cm |
| Size | Large |
| Smart Home | WiFi Enabled |
Reviews
Spot on mate, spot on
Wow! Amazing value
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Absolutely worth it
10 out of 10
Seriously good value
100% would buy again
Does the job perfectly... will be ordering more
Legit so good
Even better than I thought
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.